Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

10.3.2 Zobrazovanie závitov skrutky a matice

Postup kreslenia vonkajších závitov je znázornený na obr. 10.7 a postup kreslenia vnútorných závitov na obr. 10.8.

U viditeľného závitu sa množina závitových chrbtov, t.j. veľký priemer vonkajšieho závitu d a malý priemer vnútorného závitu D1 (obr. 10.9 a,b), zobrazuje v pohľadoch a rezoch súvislou hrubou čiarou.
Množina závitových dien, t.j. malý priemer vonkajšieho závitu d1 (resp. d3) a veľký priemer vnútorného závitu D (resp. D4), sa zobrazuje súvislou tenkou čiarou (obr. 10.9 a,b).

Minimálna vzdialenosť medzi čiarami je určená v norme STN EN ISO 6410-1.

Vyznačenie materiálu súčiastky v reze (šrafovanie) sa zhotovuje až k súvislej hrubej čiare, ktorá zobrazuje množinu závitových chrbtov.

V pohľade v smere osi závitu sa malý priemer vonkajšieho závitu a veľký priemer vnútorného závitu (závitové dno) zobrazuje časťou kružnice, ktorá sa kreslí súvislou tenkou čiarou, presahujúcou tri štvrtiny obvodu (obr. 10.9 a,b). Vynechaná časť 1/4 obvodu kružnice má byť podľa možnosti v pravom hornom kvadrante.

Pri zakrytom vnútornom závite sa množina závitových chrbtov a dien zobrazuje čiarkovanou tenkou čiarou (obr. 10.10).

Hranica užitočnej dĺžky závitu sa u viditeľného závitu zobrazuje súvislou hrubou čiarou (obr. 7.9 a,b). Ak je závit neviditeľný (zakrytý), zobrazuje sa hranica užitočnej dĺžky čiarkovanou tenkou čiarou (obr. 10.9).

Neúplný závit za hranicou užitočnej dĺžky - výbeh závitu - sa nezobrazuje, okrem prípadov, kedy je to z funkčného hľadiska nutné, alebo ak sa bude jeho dĺžka kótovať. V uvedenom prípade výbeh závitu sa vyznačí dvoma šikmými tenkými čiarami, vychádzajúcimi z malého priemeru u vonkajšieho závitu alebo z veľkého priemeru u vnútorného závitu (obr. 10.11).

Zrazenie hrany, ktorej rozmer je zhodný s výškou závitu, sa v priemetoch do roviny kolmej k osi závitu nezobrazuje (obr. 10.12 a,b), prednosť má zobrazenie závitu. Zrazenie hrany sa zobrazuje (a kótuje) len vtedy, ak je väčšie ako výška závitu. Súvislá tenká čiara znázorňujúca závit v priemetoch do roviny rovnobežnej s osou závitu sa kreslí až k šikmej čiare zrazenia hrany.

V nepriechodnom otvore, ak sa nachádza koniec závitu blízko dna otvoru, dovoľuje sa na výkresoch, podľa ktorých sa závit nezhotovuje (napr. na výkresoch zostáv), zobrazovať závit do konca otvoru (obr. 10.13).


Výbeh závitu

Výbeh závitu je normalizovaný a môže mať rôzny tvar a rozmery v závislosti od druhu technoló-gie, ktorou bol závit vyhotovený.
Výbehy vonkajších závitov sú normalizované v norme STN ISO 3508: 2001 - Výbehy vonkajších závitov spojovacích súčiastok so závitmi podľa ISO 261 a ISO 262.

Norma umožňuje zhotoviť výbeh v troch tvaroch:
  • pre závity s rezaným závitom - (obr. 10.21 a,b)
  • pre závity valcované (s priemerom drieku skrutky menším ako priemer závitu - obr. 10.21 c a s priemerom drieku rovnakým ako priemer závitu - obr. 10.21 d)
  • Norma predpisuje dĺžky výbehov:
  • normálny s dĺžkou x 2,5 P - (P je rozstup závitu) - nekreslí sa a nekótuje (obr. 10.21 a)
  • krátky s dĺžkou x 1,25 P - vždy sa kreslí a kótuje (obr. 10.21b)

  • Výbehy vnútorných závitov sú normalizované v norme STN 02 1034: 1989 - Výbehy vnútorného metrického závitu.

    Norma predpisuje dĺžky výbehov:
  • obvyklý - nekreslí sa a nekótuje (pozri obr. 10.22 b)
  • dlhý alebo krátky - vždy sa kreslí a kótuje (obr. 10.22 c)

  • Pre funkciu závitu je dôležitý závit s plným profilom a na výkresoch sa preto vždy kreslí a kótuje hranica užitočnej dĺžky závitu.


    Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok