10.4 Kótovanie závitov
Vnútorné a vonkajšie závity kótujeme vždy:
označením druhu závitu, uvedením veľkého priemeru závitu, ďalšími predpísanými údajmi (pozri prehľad druhov a označenia závitov - tab.10.1)
v prípade potreby predpisom tolerančnej zóny závitu, dĺžky zaskrutkovania a pod.
predpisom dĺžky závitu
predpisom dĺžky výbehu (v prípade potreby) alebo rozmerov žliabku ukončenia závitu
Dĺžku vnútorného a vonkajšieho závitu spravidla vždy kótujeme bez dĺžky výbehu (obr. 10.21 a). Výbeh sa
kreslí a
kótuje len vtedy, ak je iný ako
normálny, t.j. krátky alebo dlhý.
Vonkajšie závity sa kótujú podľa obr. 10.21 a až e. Zobrazené závity sú ukončené
výbehom: normálnym (obr. 10.21 a) alebo krátkym (obr. 10.21 b až d). Príklad kótovania vonkajšieho závitu ukončeného normalizovaným
žliabkom je na obr.10.23 a.
Závity, ktorých označenie
neobsahuje priamy údaj o ich priemere (napr. pri kótovaní vonkajších a vnútorných rúrkových závitov valcových alebo kužeľových), označia sa pomocou odkazovej čiary podľa obr. 10.24 tak, aby nedochádzalo k rozporu medzi zakótovaným rozmerom a jeho hodnotou.
Vnútorné závity sa kótujú podľa obr. 10.22 a až e. Priemer predvŕtanej diery pre vnútorný závit sa spravidla nekótuje. Norma STN EN ISO 6410-1 určuje vždy kótovať dĺžku závitu. Kóta hĺbky nepriechodnej diery závisí od samotnej súčiastky a od nástroja, ktorý sa používa na vytvorenie závitu. Keď kóta hĺbky nepriechodnej diery nie je na výkrese určená, znázorní sa hĺbka diery 1,25 krát dlhšia, ako dĺžka závitu. Všetky vnútorné závity zobrazené na obr. 10.22 b až e sú ukončené
výbehom: obvyklým (obr. 10.22 b) alebo krátkym na obr. 10.22 d a dlhým na obr. 10.22 c. Na obr.10.23 b je príklad kótovania vnútorného závitu ukončeného normalizovaným
žliabkom.
Kužeľové zahĺbenie závitovej diery vyrobené zrazením hrany kužeľovým záhlbníkom s vrcholovým uhlom kužeľa 120°, 90°, prípadne 60° obvykle nekótujeme. Ak je nevyhnutné zahĺbenie zakótovať, kótuje sa iba požadovaný vrcholový uhol kužeľa zahĺbenia. Zahĺbenie sa uskutoční tak, aby jeho najväčší priemer bol zhodný s veľkým priemerom vnútorného závitu.
Vo výnimočných prípadoch sa požaduje zhotoviť závit čo najhlbšie, t.j. čo najbližšie ku dnu nepriechodnej diery. Vtedy je kóta dĺžky závitu zhodná s hĺbkou diery (obr. 10.22 e), ale predpis technologicky a cenovo náročného ručného dorezania závitu "
do dna" treba uviesť v poznámke na výkrese.
V prípadoch, keď hrozí nebezpečenstvo úplného prevŕtania steny súčiastky alebo zoslabenia steny, treba kótovať hĺbku predvŕtanej diery po vrchol kužeľa (obr. 10.22 d).