Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

4.4.3 Označovanie a zobrazovanie strediacich otvorov

Strediace otvory sa používajú na upínanie súčiastok v kužeľových hrotoch pri výrobe (sústružením, brúsením a pod.) a pri kontrole ich rozmerov a tvarov (obr. 4.36). Rozmery, tvar a zjednodušené označovanie strediacich otvorov určuje norma STN ISO 6411: 1997 Technické výkresy. Zjednodušené znázornenie strediacich otvorov. Strediace otvory sa zhotovujú na čelných plochách obrobkov pomocou normalizovaných strediacich vrtákov (obr. 4.37) a preto ich stačí určiť na výkrese zjednodušeným normalizovaným označením.
Norma určuje pre každý typ strediacich otvorov 6 veľkostí, určených priemerom valcovej časti otvoru d = 1,6 až 5 mm. Výber veľkosti strediaceho otvoru závisí od dovoleného radiálneho zaťaženia strediaceho otvoru a od rozmerov a hmotnosti obrobku alebo predmetu.

Norma STN ISO 6411 určuje tieto normalizované typy strediacich otvorov R, A, B.


Normalizované typy strediacich otvorov R, A, B

Norma STN ISO 6411 určuje tri typy strediacich otvorov:
  • R - strediaci otvor so zaobleným tvarom (obr. 4.38 a)
  • A - strediaci otvor bez ochranných skosení hrany (obr. 4.38 b)
  • B - strediaci otvor s ochranným skosením hrany (obr. 4.38 c)

    Ochranné skosenie hrany úzkou kužeľovou plochou s uhlom 120° chráni funkčný kužeľ strediaceho otvoru pred poškodením. Typ a rozmer strediaceho otvoru sa predpíše na výkrese spôsobom uvedeným na obr. 4.38. Zápis sa môže uviesť nad zástavkou odkazovej čiary zakončenej šípkou na značke, resp. osi (obr. 4.39 a, b) alebo priamo za symbolom strediaceho otvoru (obr. 4.39 c).

    Na výkrese súčiastky sa môžu predpísať tri rôzne požiadavky, ktoré určujú, či strediaci otvor musí, môže alebo nesmie zostať na hotovej súčiastke (obr. 4.39).


  • Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok