Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

4.5.6 Kótovanie rozmerov a polohy opakujúcich sa tvarových prvkov na rozstupových čiarach

Rovnaké nesymetrické tvarové podrobnosti (zuby, zárezy a pod.) umiestnené pravidelne sa nemusia zobrazovať všetky. Zobrazí sa najmenej jedna tak, aby boli ich tvar a umiestnenie jednoznačné (obr. 4.45). Ostatné podrobnosti sa vyznačia ohraničením plochy v obraze, v ktorej sa nachádzajú tenkou súvislou čiarou. Vždy sa ale uvedie ich celkový počet zápisom, napr. 7x, 13 ZÁREZOV a pod. Polohy opakujúcich sa prvkov s rovnakými rozstupmi sa najčastejšie kótujú systémom reťazcových kót, ktorý sa môže zjednodušiť použitím tzv. súčinovej kóty. Prvý rozstup sa musí kótovať, ak sa môže vyskytnúť akákoľvek nejasnosť medzi hodnotou rozstupu a počtom rozstupov (obr. 4.45).

Rovnaké symetrické tvarové prvky (otvory, žliabky a pod.) umiestnené pravidelne alebo nepravidelne na rozstupových priamkach alebo kružniciach sa nemusia zobrazovať všetky. Postačí, ak sa zobrazí jedna a ostatné sa vyznačia osami (obr. 4.46). Počet prvkov sa uvedie spolu s kótovaním ich rozmeru napr. 6x8H13; 8 OTVOROV 10 a pod. Pravidelné rozloženie tvarových prvkov na kružnici stačí uviesť údajom počtu prvkov (napr. 6x) a uhly polohy prvkov pravidelne rozmiestnených na rozstupovej kružnici sa nemusia kótovať, keď ich hodnota je nepochybná (uhly 90°, 45° a 120°), ak ich vzťažným prvkom sú hlavné osi súmernosti rozstupovej kružnice (obr. 4.47).

Ak na rozstupovej čiare (kružnici, priamke) sú napr. dve skupiny opakujúcich sa prvkov (obr. 4.48), aby sa opakovane neuvádzali rovnaké rozmery, môžu sa rozmery skupiny prvkov kótovať pomocou údaja počtu prvkov.
Poloha nepravidelne umiestnených prvkov sa musí úplne zakótovať. Ak by mohli vzniknúť akékoľvek pochybnosti o polohe nezobrazeného prvku, prvky sa musia zobraziť.


Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok