Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

5.2.3.1 Sústava jednotnej diery a sústava jednotného hriadeľa

V technickej praxi sa na uloženie súčiastok využívajú tieto sústavy:
- uloženia v sústave jednotnej diery (obr. 5.9)
- uloženia v sústave jednotného hriadeľa (obr. 5.10)

Z hľadiska funkčných vlastností sú obidve sústavy rovnocenné. Napriek tomu sa v praxi dáva pred-nosť sústave jednotnej diery. Podľa zverejneného štatistického prehľadu je v strojárstve až 88 % všetkých nástrojov a kalibrov určených na zhotovenie a meranie dier s polohou tolerančného intervalu H. Konečný rozmer tolerovaných dier sa dosahuje najčastejšie pomocou normalizovaných nástrojov (výhrubníkov, výstružníkov, pretlačovacích a preťahovacích tŕňov). Kontrola rozmerov dier sa tiež najvýhodnejšie uskutočňuje normalizovanými pevnými medznými kalibrami. Rôzne rozmery priemerov hriadeľov možno dosiahnuť spravidla omnoho jednoduchšie bežnými obrábacími postupmi (sústružením, brúsením) a ich rozmery možno merať aj meradlami s posuvnými plochami (mikrometre, číselníkové odchýlkomery a pod.). Pri použití sústavy jednotnej diery sa podstatne zmenší potrebný počet špeciálnych nástrojov na výrobu a meranie dier.
Uloženie v sústave jednotnej diery sa volí pre štandardné prípady. Uloženie v sústave jednotného hriadeľa by sa malo aplikovať len tam, kde bude prinášať isté ekonomické výhody (napr. tam, kde je nutné zmontovať niekoľko častí s otvormi, ktoré majú rozdielne odchýlky na jednom hriadeli z ťahanej oceli bez dodatočného obrábania).

V niektorých výnimočných prípadoch nevyhovuje pre správnu funkciu ani uloženie v sústave jednotnej diery, ani uloženie v sústave jednotného hriadeľa. Potom sa volí uloženie, v ktorom nemá tolerančný interval diery a ani hriadeľa základnú odchýlku rovnú 0. Ide o tzv. zmiešanú sústavu uloženia. Typickým príkladom je uloženie tesného pera v žliabku hriadeľa a náboja - uloženie P9/e7.


Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok