Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

6.3.1 Druhy základní a základných prvkov

Základňa je teoreticky presný geometrický prvok (napr. os, priamka, rovina), na ktorý sa vzťahuje geometrická tolerancia tolerovaného prvku. Základne môžu byť tvorené jedným alebo viacerými základnými prvkami na súčiastke. Ako základne sa najčastejšie určujú tieto prvky: bod (stred gule, stred kružnice), priamka (os hriadeľa, os diery), rovina (plocha na súčiastke, rovina súmernosti), spoločná os a spoločná rovina súmernosti.

Sústava základní je vytvorená skupinou dvoch alebo viacerých základní, ktoré boli použité ako vzťažný prvok pre tolerovaný prvok.

Základný prvok je skutočný prvok na súčiastke (hrana, plocha, otvor), použitý na stanovenie polohy základne. Základný prvok nemá obvykle presný geometrický tvar.

Náhradný základný prvok je skutočný prvok, ktorý geometricky čo najpresnejšie zodpovedá tvaru základného prvku a dotýka sa ho (napr. prímerná (kontrolná) doska, valcový tŕň, valcová kontrolná dutina, kontrolný krúžok). Náhradné základné prvky sa používajú prakticky ako základne pri výrobe a pri kontrole.

Čiastkovou základňou môže byť bod, priamka, alebo ohraničená rovina na súčiastke, slúžiaca na ustanovenie súčiastky na výrobnom zariadení alebo na kontrolnom prístroji, definujúca požadované základne pre zabezpečenie funkčných požiadaviek.

Príklady stanovenia základných a náhradných základných prvkov sú na obr. 6.14.


Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok