Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

9.4.2 Doplňovacie požiadavky na charakter povrchu

Aby sa zabezpečila jednoznačnosť požiadaviek na charakter povrchu, môže byť nevyhnutné uviesť aj ďalšie údaje (napr. prenosové pásmo, základnú dĺžku, výrobný proces, stopy na povrchu a ich smer, prípadne povolené prídavky na obrábanie). Tieto doplňovacie požiadavky na charakter povrchu sa uvádzajú pri úplnej značke a musia sa umiestniť v miestach označených na obr. 9.15 písmenami "a" až "e". Rozmery značiek a veľkosti plôch "a" až "e" na zápis doplňovacích požiadaviek sa uvádzajú na obr. 9.15 a v tab. 9.11.
Tabuľka 9.11
Číselné hodnoty rozmerov značiek, číslic a písmen

Doplňovacie požiadavky na charakter povrchu sa uvádzajú pri úplnej značke a musia sa umiestniť v miestach označených na obr. 9.14 písmenami "a" až "e".

Údaj v mieste "a" - horná medza údajov - jediná požiadavka na charakter povrchu
Uvádza sa označenie parametra, medzná číselná hodnota, alebo aj prenosové pásmo, zá-kladná dĺžka a pod., napr. v tvare:
U 2RC 0,08-0,8/Rz8max 3,3 alebo 0,0025-0,8/Rz 12,5 alebo 0,008-0,5/16/ Ra 0,8 alebo len napr. Ra 3,2.

Údaj v mieste "b" - dolná medza údajov - pri zápise dvoch alebo viacerých požiadaviek
V mieste "b" sa uvádza údaj len v prípadoch, ak sú udané dve alebo viaceré požiadavky na charakter povrchu (napr. horná medza - U a dolná medza - L).

Údaj v mieste "c" - výrobný postup a povrchové úpravy
Označuje sa spôsob obrobenia povrchu, povrchové úpravy, povlakovania alebo iné požiadavky na výrobný postup vytvárajúci povrch, napr. sústruženie, brúsenie a pod.

Údaj v mieste "d" - smer nerovností povrchu
Morfológia a orientácia povrchovej vrstvy vyplývajúca z výrobného postupu (napr. stopy po nástroji) sa môžu uviesť v úplnej grafickej značke na mieste "d".

Údaj v mieste "e" - prídavok na obrábanie
Ak je to potrebné, udáva sa požadovaný prídavok číselnou hodnotou v milimetroch (obr. 9.21).


Údaj v mieste "a" - horná medza údajov

Poradie a usporiadanie možných údajov v mieste "a" je nasledujúce (obr. 9.16):

1. Požiadavka na charakter povrchu sa môže udať ako jednostranná alebo dvojstranná tolerancia. Pri dvojstrannej tolerancii sa v mieste "a" zapisuje horná tolerancia a označí sa písmenom U. Ak sa neoznačí údaj v mieste "1" písmenom, znamená to, že ide o hornú medzu údaja. Ak je jednostranná tolerancia udaná dolnou medzou tolerancie, musí sa v mieste "1" uviesť písmeno L (napr. L Ra 0,32).
2. Typ filtra použitého na odfiltrovanie krátkych a dlhých vlnových dĺžok. Normalizovaný je Gaussov filter a použitie tohto filtra sa v označení v mieste "2" nemusí označovať.
3. Prenosové pásmo - udáva sa hodnotou krátkovlnového filtra alebo dlhovlnového filtra (základnej dĺžky) alebo hodnotou obidvoch (oddelia sa spojovníkom). Charakter povrchu sa všeobecne určuje v prenosovom pásme, t. j. vo vlnovom rozsahu medzi dvoma definovanými filtrami, ktoré odrezávajú krátke vlnové dĺžky (krátkovlnový filter - označuje sa s) a dlhé vlnové dĺžky (dlhovlnový filter - označuje sa c). Hodnota medznej vlnovej dĺžky dlhovlnového filtra sa označuje aj ako základná dĺžka lr. Prenosové pásmo sa udáva medznými hodnotami filtrov (v milimetroch) a ak sa nepoužije normálne prenosové pásmo musí sa udať v úplnej grafickej značke. V príklade na obr. 9.16 je prvý údaj pre krátkovlnový filter (0,08 mm), druhý pre dlhovlnový filter (0,8 mm). Obidva údaje sa oddelia spojovníkom. Bežne sa používa normálne prenosové pásmo a potom sa v označení nemusí v mieste "3" nič uvádzať.
4. Parameter charakteru povrchu - udá sa typ profilu (R, W alebo P) a charakteristika (malým písmenom, resp. písmenami - a, z, p, v a pod. - pozri tab. 9.3 až tab. 9.6). Prenosové pásmo a parameter charakteru povrchu sa oddelia šikmou zlomkovou čiarou.
5. Vyhodnocovaná dĺžka ln - uvádza sa údajom počtu základných dĺžok lr vo vyhodnocova-nej dĺžke ln. Napríklad údaj Rz8 na obr. 9.16 znamená, že sa v konkrétnom prípade predpisuje vyhodnocovaná dĺžka s ôsmimi základnými dĺžkami, t. j. ln = 8 x 0,8 = 6,4 mm. Údaj sa musí uvádzať len vtedy, ak sa počet základných dĺžok vo vyhodnocovanej dĺžke líši od normou predpísaných piatich dĺžok (pozri ISO 4287).
6. Údaje tolerančných medzí - interpretácia hraníc špecifikácie. Sú určené dva rozličné spôsoby určenia a výkladu údaja na určenie charakteru povrchu: "16 % pravidlo" a "pravidlo max":
  • Pri "16 % pravidle" sa povrch považuje za akceptovateľný, keď pri požiadavkách predpísaných hornou medzou parametra najviac 16 % zo všetkých hodnôt vybraného parametra nameraných na vyhodnocovanej dĺžke presahuje hodnotu predpísanú na výkresoch alebo v technickej dokumentácii. Pri požiadavkách predpísaných dolnou medzou parametra sa povrch považuje za akceptovateľný vtedy, keď najviac 16 % zo všetkých hodnôt je menších ako hodnota predpísaná na výkrese. "16 % pravidlo" sa definuje ako normálne pravidlo, ktoré sa najčastejšie používa a pri označovaní údaja tolerančných medzí v mieste "6" sa nič neuvádza a zapisuje sa len: napr. Ra 0,7 ; Rz1 3,3.
  • Ak je predpísané "pravidlo max", potom nijaká z nameraných hodnôt kontrolovaného parametra na celom kontrolovanom povrchu nesmie presiahnuť hodnotu predpísanú na výkrese alebo v technickej dokumentácii. Na výkrese alebo v technickej dokumentácii sa označuje: napr. Ramax 0,7 ; Rz1max 3,3.
    Na profilové parametre a parametre založené na krivke materiálového podielu možno použiť obidve pravidlá, na motívové parametre len "16 % pravidlo".
    7. Medzná hodnota. Uvádza sa medznou číselnou hodnotou parametra charakteru povrchu (v m). Aby sa predišlo chybnému prečítaniu, musí byť medzi označením parametra a medznou hodnotou dvojnásobná medzera (dve prázdne miesta) - napr. Rz 6,8; Ra 6,2; Rz1 3,3; Rz8max 3,3; Ptmax 25.


  • Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok