Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

9 Drsnosť povrchu súčiastok

Charakter povrchu súčiastok a častí strojov významne ovplyvňuje vlastnosti funkčných, ale aj voľných povrchov súčiastok. Je jedným z parametrov, ktoré určujú použiteľnosť jednotlivých súčiastok v rámci rôznych konštrukčných celkov. Optimálna voľba charakteru povrchu a dodržanie požiadaviek na charakter povrchu pri vyhotovení výrobkov ovplyvňuje správnu funkciu, životnosť, cenu a vzhľad jednotlivých súčiastok, ale aj celej konštrukcie. Dodržanie rovnakej kvality funkčných povrchov je jednou z podmienok úplnej vzájomnej zameniteľnosti a vymeniteľnosti súčiastok. Drsnosť vzájomne sa pohybujúcich funkčných povrchov ovplyvňuje straty trením, odolnosť voči opotrebeniu, životnosť súčiastok, funkciu mazania, dobu zábehu, odolnosť voči účinkom prostredia a podobne. Drsnosť voľných povrchov súčiastok ovplyvňuje vzhľad výrobkov, odolnosť voči korózii, prestup tepla a podobne. Preto je treba, aby boli požadované vlastnosti povrchu súčiastok predpisované na výkresoch súčiastok, v normách, v technických podmienkach a pod.
Vlastnosti povrchu určuje najmä drsnosť povrchu, ktorou nazývame veľmi jemné nerovnosti, ktoré vznikli pri výrobe súčiastky, a to:
  • na obrobenom povrchu sú to stopy po rezných nástrojoch pri sústružení, frézovaní, hobľovaní, brúsení, lapovaní a pod.;
  • na neobrobenom povrchu sú to odtlačky nerovností foriem pri odlievaní, zápustiek pri kovaní, valcov pri valcovaní a pod.
    Predpisovanie a stanovovanie jednotlivých parametrov drsnosti povrchu je u nás normalizované pomocou prevzatých medzinárodných noriem ISO. V nadväznosti na rozvoj výrobných procesov sa zdokonalili aj všetky oblasti metrológie. Zaviedlo sa veľa nových normalizovaných parametrov charakteru povrchu, zmenili sa definície doteraz používaných. Mnohé z týchto parametrov sa v praxi zavedú len na hodnotenie funkčných povrchov so špeciálnymi požiadavkami na tribotechnické, kontaktné a tesniace vlastnosti povrchov. Zmeny si vyžiadalo aj zavedenie nových prístrojov na meranie stavu, tzv. textúry povrchu, hlavne na základe svetelno-optických metód a zvlášť laserového snímania úplnej topológie povrchu. Tieto prístroje postupne nahrádzajú dotykové snímacie zariadenia s diamantovým hrotom, ktoré sa v súčasnosti používajú najčastejšie na kontrolu a meranie drsnosti (obr. 9.1a).
    Na obr. 9.1b je 3D zobrazenie drsnosti a vlnitosti povrchu uskutočnenej bezkontaktným meraním topografie povrchu súčiastky pomocou metódy skenovacej interferometrie s využitím bieleho svetla tzv. metódou WLSI.


  • Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok