Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

5.2 Sústava tolerancií a uložení ISO

Tolerovanie dĺžkových rozmerov predpisovaním obidvoch medzných rozmerov je síce jednoznačné a pre predstavu názorné, ale pre podmienky praxe nevhodné. Sústava tolerancií a uložení ISO zavedená u nás normou STN EN ISO 286-1 je pre prax výhodnejšia, pretože medzné rozmery vzťahuje k spoločnému menovitému rozmeru MR (pre dieru D, pre hriadeľ d) a namiesto medzných rozmerov predpisuje dve medzné odchýlky, alebo jednu medznú odchýlku - základnú a hodnotu normalizovanej tolerancie.
Sústava tolerancií a uložení ISO je definovaná ako sústava uložení obsahujúca hriadele a diery podľa sústavy pravidiel ISO na tolerovanie dĺžkových rozmerov.

Princíp vytvorenia sústavy ľahšie pochopíme, ak budeme predpokladať, že každý rozmer tolerovaný podľa sústavy tolerancií a uložení ISO je definovaný tromi parametrami:

- napríklad rozmer 32H8

32 - menovitým rozmerom MR
H - polohou tolerančného intervalu k menovitému rozmeru (k nulovej čiare) - v sústave ISO hodnotou základnej odchýlky, napr. EIH
8 - šírkou tolerančného intervalu - v sústave ISO hodnotou normalizovanej tolerancie ITn, napr. IT8

Pri tolerovaní rozmerov podľa jednotnej sústavy tolerancií a uložení ISO sa používajú ďalšie výrazy a definície (obr. 5.4):
- menovitý rozmer MR
- medzné odchýlky
- normalizovaná tolerancia


Menovitý rozmer

Menovitý rozmer je rozmer prvku dokonalého tvaru, ako ho definuje výkres. Podmienkou pre použitie sústavy pravidiel ISO na tolerovanie dĺžkových rozmerov pre prvky tvoriace uloženie je, aby menovité rozmery diery a hriadeľa boli rovnaké, t. j. D = d = MR (obr. 5.4). Hodnota menovitého rozmeru sa na výkrese predpisuje kótou a určuje polohu tzv. nulovej čiary.


Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok