Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

5.2 Sústava tolerancií a uložení ISO

Tolerovanie dĺžkových rozmerov predpisovaním obidvoch medzných rozmerov je síce jednoznačné a pre predstavu názorné, ale pre podmienky praxe nevhodné. Sústava tolerancií a uložení ISO zavedená u nás normou STN EN ISO 286-1 je pre prax výhodnejšia, pretože medzné rozmery vzťahuje k spoločnému menovitému rozmeru MR (pre dieru D, pre hriadeľ d) a namiesto medzných rozmerov predpisuje dve medzné odchýlky, alebo jednu medznú odchýlku - základnú a hodnotu normalizovanej tolerancie.
Sústava tolerancií a uložení ISO je definovaná ako sústava uložení obsahujúca hriadele a diery podľa sústavy pravidiel ISO na tolerovanie dĺžkových rozmerov.

Princíp vytvorenia sústavy ľahšie pochopíme, ak budeme predpokladať, že každý rozmer tolerovaný podľa sústavy tolerancií a uložení ISO je definovaný tromi parametrami:

- napríklad rozmer 32H8

32 - menovitým rozmerom MR
H - polohou tolerančného intervalu k menovitému rozmeru (k nulovej čiare) - v sústave ISO hodnotou základnej odchýlky, napr. EIH
8 - šírkou tolerančného intervalu - v sústave ISO hodnotou normalizovanej tolerancie ITn, napr. IT8

Pri tolerovaní rozmerov podľa jednotnej sústavy tolerancií a uložení ISO sa používajú ďalšie výrazy a definície (obr. 5.4):
- menovitý rozmer MR
- medzné odchýlky
- normalizovaná tolerancia


Medzné odchýlky

Medzná odchýlka je horná alebo dolná odchýlka od menovitého rozmeru MR. Medzné odchýlky sú číselné hodnoty kladné alebo záporné, prípadne nulové. Skutočná odchýlka je algebraický rozdiel medzi skutočným rozmerom a menovitým rozmerom MR.

Pri tolerovaní rozmerov hriadeľa a diery sú definované 4 medzné odchýlky (obr. 5.4):
- horné odchýlky (pre dieru ES, pre hriadeľ es), ktoré sa definujú ako algebraický rozdiel medzi horným medzným rozmerom a menovitým rozmerom MR
- dolné odchýlky (pre dieru EI, pre hriadeľ ei), ktoré sa definujú ako algebraický rozdiel medzi dolným medzným rozmerom a menovitým rozmerom MR

Tolerančný interval je pri grafickom znázornení tolerancií vymedzený dvoma čiarami, ktoré zobrazujú hornú a dolnú odchýlku vzhľadom na nulovú čiaru1).

Polohu tolerančného intervalu vzhľadom na menovitý rozmer, t. j. na nulovú čiaru určuje v sústave tolerancií a uložení ISO základná odchýlka. Základná odchýlka je podľa dohody tá z medzných odchýlok, ktorej absolútna hodnota je menšia (je bližšie k nulovej čiare). Základné odchýlky sa označujú písmenami veľkej abecedy pre diery (A....ZC) a písmenami malej abecedy pre hriadele (a....zc). Hodnota druhej - pridruženej odchýlky2) sa určí pripočítaním alebo odpočítaním normalizovanej tolerancie IT (obr. 5.4). Na obrázku je základná odchýlka označená súvislou vodorovnou čiarou a druhá - pridružená odchýlka čiarkovanou čiarou.

Poznámky:
1) Norma ISO 286-1: 2010 nezavádza termín "nulová čiara", ktorý bol v predchádzajúcich vydaniach normy. Termín "nulová čiara" nahradzuje termínom "čiara nulového rozmeru". Vzhľadom na istú nelogickosť je v prebranej norme STN EN ISO 286-1 termín "nulová čiara" ponechaný a jeho význam je vysvetlený v národnej poznámke.
2) Norma ISO 286-1 nezavádza žiadny termín na označenie "druhej" medznej odchýlky, ktorá so základnou odchýlkou určuje tolerančný interval. Termín pridružená odchýlka ponechávame v publikácii z didaktických dôvodov. Pri vysvetľovaní tvorby tolerančnej sústavy budú sa medzné odchýlky (horná, dolná) nazývať základná odchýlka a pridružená odchýlka.


Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok