Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

4.2 Prvky kótovania

Ako prvky kótovania sa používajú (obr. 4.3):
- kótovacie čiary
- predlžovacie čiary
- odkazové čiary
- zakončenia kótovacích čiar
- označenie začiatku kótovacej čiary
- kóty (hodnoty rozmerov)

Všetky čiary prvkov kótovania, t. j. kótovacie, predlžovacie, odkazové, čiary zakončenia a označenia začiatku kótovacej čiary sa kreslia súvislými tenkými čiarami.


Predlžovacie čiary

Predlžovacie čiary sa kreslia spravidla kolmo na kótovaný lineárny rozmer predĺžením obrysov a hrán (obr. 4.7 a) a predlžujú sa za kótovacie čiary o dĺžku rovnú približne 8-násobku hrúbky tenkej čiary (napr. 8 x 0,25 = 2 mm). Ak to prispeje k prehľadnosti kótovania, môžu sa nakresliť šikmo, ale navzájom rovnobežne (obr. 4.7 b). Pri kótovaní skosených a zaoblených hrán a prechodov predlžovacie čiary sa vedú od priesečníkov predĺžení hrán a obrysov (obr. 4.7 c). Predĺženia hrán a obrysov za priesečníky má byť tiež asi 8-násobok hrúbky tenkej čiary.

Pri kótovaní uhlov predlžovacie čiary sú predĺžením ramien uhlov (obr. 4.8). Ak je to nutné, možno pri kreslení predlžovacích čiar nechať malú medzeru približne 8-násobok hrúbky čiary medzi kótovaným tvarovým prvkom a začiatkom predlžovacej čiary (obr. 4.9). Takýto spôsob kreslenia je nutný na stavebných výkresoch, na ktorých sa časť obrysov a hrán objektov znázorňuje súvislou tenkou čiarou, t. j. rovnakou čiarou, akou sa kreslia predlžovacie čiary.


Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok