Ukáž menu |    Schovaj menu Listuj dozadu |    Listuj dopredu

4.2 Prvky kótovania

Ako prvky kótovania sa používajú (obr. 4.3):
- kótovacie čiary
- predlžovacie čiary
- odkazové čiary
- zakončenia kótovacích čiar
- označenie začiatku kótovacej čiary
- kóty (hodnoty rozmerov)

Všetky čiary prvkov kótovania, t. j. kótovacie, predlžovacie, odkazové, čiary zakončenia a označenia začiatku kótovacej čiary sa kreslia súvislými tenkými čiarami.


Kóty (hodnoty rozmerov)

Kóty - hodnoty rozmerov sa musia zapisovať na výkresoch dostatočne veľkým písmom, aby sa zabezpečila úplná čitateľnosť originálu výkresu, ako aj kópií zhotovených z mikrofilmov. Odporúča sa popis vertikálnym písmom typu B podľa normy ISO 3098-0. Aby sa zabezpečila prehľadnosť zobrazenia predmetu a kótovania, musí sa medzi obrazom a kótovaním vytvoriť voľný priestor so šírkou najmenej 2.h (h - je výška písma kót). Ak je niekoľko kótovacích čiar nad sebou, má byť rovnaká vzdialenosť aj medzi rovnobežnými kótovacími čiarami (obr. 4.12).

Kóty sa musia umiestniť rovnobežne s ich kótovacími čiarami, blízko stredu kótovacej čiary, prehľadne nad ňou s medzerou rovnou dvojnásobku hrúbky čiary písma. Kóty sa musia umiestniť tak, aby ich nepretínali a nerozdeľovali žiadne čiary na výkrese. Pritom za neoddeliteľnú súčasť kót sa považujú aj písmenové a grafické značky (R, , a podobne), tolerančné značky, medzné hodnoty a odchýlky. Kóty rozmerov, ktorých zobrazenie "viditeľne" nezodpovedá mierke obrazu, napr. po zmene a oprave výkresu, musia sa podčiarknuť hrubou čiarou (obr. 4.13).

Ak je málo miesta na vpísanie kóty medzi predlžovacími čiarami, môžu sa kóty zapísať niektorým z normalizovaných osobitných spôsobov:
  • nad predĺžením kótovacej čiary za jedným z ukončení (obr. 4.14 a)
  • na odkazovej čiare, ktorá končí na príslušnej kótovacej čiare (4.14 b)
  • nad horizontálnym predĺžením kótovacej čiary (obr. 4.14 c)
  • pri priebežnom kótovaní v blízkosti šípok (pozri obr. 4.9 - kóty 300, 530…)


  • Pozri tiež kapitolu |    Pozri tiež obrázok